Wiele trudnych do usunięcia zabrudzeń, z powodzeniem można wyczyścić domowymi sposobami. Konieczna jest wiedza, jak powstała plama i odrobina doświadczenia, co zadziała na ten konkretny problem. Oto krótki poradnik usuwania ciężkich plam w domu.

 

  • Czerwone wino – świeżą (jeszcze mokrą) plamę z czerwonego wina, doskonale usuwa sól kuchenna – plamę wystarczy posypać nią sowicie - tak, aby całkowicie ją zakryła. Sól nie tylko wchłania wilgoć, ale również barwnik, zostawiający czerwoną plamę. Posypany solą w miejscu zabrudzenia materiał zostaw na 30 minut, wypłucz i upierz.
  • Atrament/tusz – trudne do usunięcia w zwykłym praniu plamy z atramentu dość dobrze usuwa sok z cytryny. Cytrynę należy wycisnąć do miseczki i zamoczyć w niej punktowo plamę. Zabrudzone miejsce trzeba lekko potrzeć (uważając, aby nie naruszyć struktury materiału), zalać pozostałym sokiem i zostawić na jakiś czas. Później poddać normalnemu procesowi prania.
  • Rdza – najlepszym domowym sposobem na ślady rdzy jest soda oczyszczona. Należy z niej zrobić gęstą pastę – dodając odrobinę wody. Pastę nałożyć grubą warstwą na plamę i zostawić na kilka chwil. Następnie uprać.
  • Tłuszcz – świeżą plamę z tłuszczu (masła, oleju) należy zaprać jak najszybciej gąbką z płynem do zmywania, używając do tego ciepłej wody. Płyn do zmywania doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem tłuszczu (dokładnie tak samo, jak podczas zmywania naczyń). Pozostałości płynu należy dobrze wypłukać, a ubranie wysuszyć.
  • Buraki – ślady pięknych i smacznych, czerwonych buraków – o ile są świeże – dobrze usuwa zimna woda. Trzeba nią jak najszybciej zalać plamę i dać jej kilka chwil. Jeśli to nie pomoże, może zadziałać płyn do zmywania – stosowany w taki sam sposób, jak w przypadku plam z tłuszczu.
  • Marchewka – choć wielu nie daje temu wiary, skutecznym i stosowanym jeszcze przez babcie sposobem na usunięcie trudnych plam z marchwi (zwłaszcza na dziecięcych ubrankach maluchów, które właśnie od przetartej marchwi rozpoczynają niezdarną przygodę z jedzeniem), jest pozostawienie zaplamionej rzeczy na kilka godzin na słońcu. Promienie UV doskonale radzą sobie z wywabieniem śladów marchewki.
  • Wosk ze świecy – jeśli romantyczny wieczór przy świecach skończył się plamami wosku na ubraniu, najłatwiej pozbyć się go prasując ślad wosku przez pergamin lub szmatkę – żelazko rozpuści wosk, szmatka lub papier go zbierze. Tłustą plamę natomiast należy potraktować płynem do zmywania – podobnie jak te, opisane wyżej.
  • Guma do żucia – zaschnięta guma do żucia wydaje się niemożliwa do usunięcia w domu. Tymczasem, ubranie z gumą wystarczy zamrozić. Zamrożoną gumę delikatnie zeskrobać, uważając aby nie uszkodzić materiału. Jeśli guma zostanie usunięta dokładnie i starannie, nie zostanie po niej najmniejszy ślad.

 


Trwa wysyłanie


Wysłane, dziękujemy
Witaj, nasza strona wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.