Dla jednych garnitur jest ubraniem mocno okazjonalnym, wykorzystywanym maksymalnie kilka razy w roku przy specjalnych wydarzeniach, inni noszą go każdego dnia do pracy. Ci, którzy garniturów mają kilka i noszą je często, szukają sposobów, aby ułatwić sobie życie, a proces dbania o nie maksymalnie uprościć.

Pranie garnituru w domu

Niestety, większość garniturów wymaga wsparcia profesjonalistów i pralni. Wiele z nich czyszczonych być musi na sucho, inne natomiast, w sposób wyjątkowo delikatny – na pewno nie z użyciem domowej pralki, wody i proszku do prania. Można jednak o garnitur w warunkach domowych dbać, a dzięki temu zmniejszyć nieco częstotliwość koniecznych prań.

  1. Po każdym zdjęciu z siebie garnituru wygładź go delikatnie szczotką z naturalnego, miękkiego włosia. Usuniesz w ten sposób zewnętrzne zanieczyszczenia i ułożysz strukturę „włosa” tkaniny.
  2. Garnitur wieszaj wyłącznie na specjalnym wieszaku z szerokimi ramionami. Zapobiega powstawaniu odkształceń w miejscu starannie wyprofilowanych poduszek.
  3. Wietrz i odświeżaj swój garnitur regularnie – żeby go przewietrzyć, wystarczy zawiesić w pobliżu otwartego okna lub na balkonie. Doskonale odświeżająco działa na garnitur niezbyt mocna parówka – powieś garnitur w łazience podczas własnej kąpieli – garnituru absolutnie nie mocz, niech po prostu wisi godzinę w zaparowanym pomieszczeniu.
  4. Prasując zagniecenia na garniturze pamiętaj, aby robić to przez bawełnianą szmatkę. Wrażliwa tkanina wystawiona na bezpośrednie działanie gorącego żelazka nieestetycznie się wyświeci i niestety nie da się tych zmian już usunąć.
  5. Spodnie składaj zawsze zgodnie z zaprasowanymi kantami – jeśli złożysz je inaczej, zagniecenia będą bardzo trudne do usunięcia.
  6. Nie wieszaj nigdy garnituru na ścisk, w ciasno zapakowanej ubraniami szafie.
  7. Jeśli przewozisz garnitur – unikaj siedzenia w aucie w marynarce, odwieszaj ją na specjalne wieszaki na siedzenia lub wieszaczek na uchwycie nad drzwiami pasażera z tyłu, jeśli chcesz zapakować garnitur na podróż, najlepiej wykorzystaj do tego celu pokrowiec na suwak. W nim nie powstaną niechciane zagniecenia, a strój nie straci swojej doskonałej formy.

O ile o odświeżanie i formę garnituru dbać trzeba przez cały czas, to dobrze traktowany garnitur nie wymaga prania nadmiernie często – wręcz nie powinno się tego robić, bowiem pranie, nawet profesjonalne, również, prędzej czy później, doprowadzi do zużycia materiału.

Marynarkę nosi się zawsze na koszule, spodnie natomiast na bieliznę osobistą, o ile uda się elegancki stój uchronić przed zabrudzeniami podczas jedzenia, etc., wystarczy zwykle pranie co jakiś czas. A to z kolei, nie naraża użytkownika na nadmierne koszty – tym samym, powierzenie garnituru profesjonalistom, przestaje być problemem.


Trwa wysyłanie


Wysłane, dziękujemy
Witaj, nasza strona wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.