Ubrania z naturalnego jedwabiu, kaszmiru czy aksamitu należą zwykle do tych ulubionych, szanowanych, dość kosztownych i eleganckich. Staramy się dbać o nie znacznie bardziej, niż o bawełniane t-shirty i dokładamy starań, aby nie zniszczyć ich podczas prania.

Wszystkie te tkaniny można oczywiście z powodzeniem powierzyć profesjonalistom, wykonując pranie w pralni chemicznej. Ale można również dbać o nie w domu, należy tylko przestrzegać kilku istotnych zasad.

Przede wszystkim metki

Jak w przypadku wszystkich ubrań, pranie należy rozpocząć od obejrzenia metki i znajdujących się na niej oznaczeń. Jeśli któreś z ubrań zawiera informacje o konieczności prania na sucho lub prania chemicznego – bez pomocy pralni się nie obejdzie.

Ubrania powinny być posortowane nie tylko kolorami (choć to oczywiście również istotne), ale także gatunkami materiałów. Program z wysoką temperaturą dla ręczników na pewno nie przysłuży się kondycji ulubionej, jedwabnej koszuli. Kiedy już wiadomo, co z czym, można zabrać się za pranie.

Kaszmir

Elegancka i piękna wełna z runa kóz kaszmirskich, wymaga prania w wyjątkowo niskiej temperaturze – ok. 20-30 stopni. Do prania użyć należy delikatnego środka piorącego w płynie, a ubranie z kaszmiru delikatnie namaczać z płynem w wannie – w letniej wodzie. Nie należy wyciągać, naciągać, pocierać – pranie należy wykonywać niezbyt mocnymi ruchami ugniatającymi. Po wypraniu zabrudzeń, kaszmir wymaga kilkukrotnego płukania w zimnej wodzie. Po dokładnym wypłukaniu, delikatnie wycisnąć (nie wykręcać!) i rozłożyć na płasko do wyschnięcia. Jeśli wybierasz program w pralce, musi to być program do prania delikatnych rzeczy (do prania ręcznego) z wirowaniem na bardzo niskich obrotach. Po wypraniu susz jw.

Jedwab

Ta luksusowa tkanina o niezwykłych właściwościach chłodzących, uwielbiana jest latem za komfort termiczny, który daje oraz niezwykłą gładkość, z którą otula skórę. Powstaje z naturalnego kokonu jedwabnika i wymaga ekstremalnej uwagi podczas prania. Jedwab można prać w pralce wyłącznie wtedy, kiedy posiada ona specjalny program do tego typu tkanin (jedwabiu, wełny, etc.). Temperatura nie może być wyższa, niż 30 stopni. Jeśli jedwab ma być prany ręcznie, należy zamoczyć go w wodzie o temp. 30 stopni i dodając specjalny płyn do prania jedwabiu (inne środki mogą bezpowrotnie uszkodzić tkaninę), bardzo delikatnie prać. Po dokładnym wypłukaniu w letniej wodzie, ubrania z jedwabiu należy rozłożyć na płasko na ręczniku. Nie wolno ich wirować, wyciskać, ani wyżymać. Suszyć z dala od kaloryfera czy słońca.

Aksamit

Szlachetny, delikatny materiał, doceniany za swoją niezwykłą miękkość. Wymaga troski podczas prania i bardzo łatwo go uszkodzić. Aksamit najlepiej prać ręcznie w wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni. Do prania dodać można bardzo delikatne środki piorące lub odrobinę szarego mydła. Sam proces prania przeprowadzić należy delikatnie, nie szarpiąc i nie trąc materiału. Po wypłukaniu w wodzie o takiej samej temperaturze, ubranie z aksamitu można delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody i wysuszyć. Suszenie może odbywać się z pozycji wiszącej, najlepiej na wieszaku z cienkiego drutu. Układając ubranie na wieszaku, należy zwrócić szczególną uwagę, aby było rozłożone równo i bez zagnieceń, te bowiem odznaczą się na widocznej na aksamicie strukturze „włosków”.


Trwa wysyłanie


Wysłane, dziękujemy
Witaj, nasza strona wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.