Puchowe kurtki, odzież sportowa – czyli kurtki z membraną, spodnie narciarskie lub odzież funkcyjna, softshele, polary i bluzy sportowe specjalnego zastosowania – wymagają szczególnej troski podczas prania. Jeśli zaniedbana zostanie ostrożność, specjalistyczna odzież sportowa straci swoją funkcjonalność, a to właśnie za nią płaci się najwięcej, dokonując wyborów ubrań funkcyjnych z najwyższej półki.

Przede wszystkim – i to porada, która dotyczy wszystkich tego typu elementów odzieży – należy zapoznać się z metką, zawierającą instrukcję prania i specjalistyczne oznaczenia, mówiące o tym, jak dbać o ubranie podczas procesu prania i stosować się do zaleceń producenta.

Polary, cienkie bluzy syntetyczne

Polary, bluzy i bluzki czy spodnie z materiałów syntetycznych, należy prać w niskich temperaturach. Optymalnie to zwykle 30°. Taką temperaturę należy ustawić wybierając program w pralce (można też wyprać ubrania ręcznie). Jeśli wybór pada na pralkę, ubrania należy odwrócić na lewą stronę, zapinając wszystkie zamki. Jeśli pralka ma taką funkcję, należy ustawić program dla syntetyków. Wirowanie nie powinno odbywać się na zbyt wysokich obrotach. Ubrania syntetyczne należy suszyć rozwieszone, dając im czas na naturalne wyschnięcie (nie wieszając ich np. na kaloryferze).

Odzież sportowa z membraną

Odzież techniczna powinna być prana w specjalnych środkach piorących, przeznaczonych do ubrań sportowych. Nie wolno stosować silnych środków (w tym odplamiaczy), ani zmiękczających płynów do płukania. Środki piorące specjalnego zastosowania nie zniszczą właściwości ubrań. Temperatura prania nie powinna przekraczać 30-40°. Wybrany program powinien mieć wyłączoną opcję wirowania. Uprane ubranie należy strzepnąć z nadmiaru wody i przeprowadzić proces impregnacji. Impregnacja powinna być wykonywana po każdym praniu. Impregnat (do kupienia w sklepach sportowych) występuje albo w formie wymagającej namaczania, albo w postaci wygodnego sprayu. Funkcją impregnacji jest zabezpieczenie przed przemakaniem (woda spływa po materiale), a tym samym, przed wnikaniem w tkaninę zabrudzeń. Po zaimpregnowaniu, ubranie należy rozłożyć lub powiesić do naturalnego wyschnięcia (bez przyspieszania suszenia na kaloryferze, ani w suszarce bębnowej).

Kurtki puchowe

Kurtki puchowe wymagają podczas prania dużej delikatności. W przeciwnym razie, puch się zbije, a ubranie straci właściwości cieplne. W kurtce przed praniem należy zapiąć suwaki i zamki, również w kieszeniach, przewrócić ją na lewą stronę. Namoczyć w ciepłej wodzie (ręcznie, w wannie). Zmoczenie puchu pozwoli pozbyć się zgromadzonego w nim powietrza. Program prania powinien być delikatny, ustawiony maksymalnie na 30-40° ze słabym wirowaniem. Do prania należy użyć delikatnego środka piorącego (najlepiej specjalnego zastosowania). Etap płukania odbywać się powinien bez środków zmiękczających. Wypraną kurtkę należy bardzo delikatnie strzepnąć z nadmiaru wody, nie wyciskać wody na siłę i pozostawić do swobodnego wyschnięcia w naturalnej temperaturze (z dala od kaloryfera) na leżąco (w pozycji wiszącej puch będzie pod własnym ciężarem opadał, zbijając się w kulki), „roztrzepując” co jakiś czas puch ręką. Niektóre kurtki puchowe można suszyć w suszarce bębnowej. W tym celu, aby uniknąć zbicia puchu, do bębna suszarki należy wrzucić specjalne kulki (do kupienia w sklepach z chemią gospodarczą) lub czyste piłki tenisowe (na jedną kurtkę wystarczą 2-3 sztuki) i wybrać delikatny program suszenia (maksymalnie 60°). Piłki zastąpią ręczne rozbijanie, dbając o to, aby puch się nie formował w kulki.


Trwa wysyłanie


Wysłane, dziękujemy
Witaj, nasza strona wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.