Pokrowce na materace wymagają prania tak samo, jak każda inna tkanina. Osiada w nich kurz, roztocza i zanieczyszczenia. Nie wymagają wprawdzie czyszczenia tak często, jak na przykład pościel, ale należy je prać przynajmniej 2 razy w roku (lub częściej – w miarę potrzeb).

Proces czyszczenia należy rozpocząć oczywiście od analizy zaleceń producenta. Jeśli na metce znajdują się oznaczenia i wskazania do prania na sucho/prania chemicznego – pokrowiec należy oddać do pralni. Jeśli dopuszczalne jest pranie na mokro, można wykonać je w domu – o ile pokrowiec zmieści się do bębna pralki. Pamiętaj o tym, że w bębnie pralki musi pozostać wolne miejsce aby pranie miało sens. Jeżeli nie pozostawisz tam wolnego miejsca rzeczy będą niedoprane i niewypłukane.

Zmniejsz gabaryty

Pranie pokrowca z dziecięcego materaca nie stwarza problemów, natomiast pokrowce na materace z dużych, podwójnych łóżek dla dorosłych, mogą nie mieścić się w domowej pralce. Zdjęty pokrowiec należy zapiąć i poskładać – tworząc, w miarę możliwości, bardziej zgrabną formę. Można również spróbować zwinąć materac w rulon. W obu przypadkach, nie należy nadmiernie dociskać powierzchni do siebie, to utrudniłoby pranie.

Dobierz temperaturę

Należy oczywiście stosować do zaleceń producenta – nie wolno przekraczać dopuszczalnej temperatury, bowiem pokrowiec mógłby się skurczyć lub zniszczyć. Wybierając program i temperaturę można śmiało wybierać tę najwyższą z dopuszczalnych (jeśli zakres temperatur wynosi np. 40-60 stopni, ustaw pralkę na 60 stopni, im temperatura będzie wyższa, tym skuteczniej zostaną usunięte zanieczyszczenia).

Detergenty

Pokrowce na materace najlepiej prać w środkach do prania białego. Raczej wskazane jest unikanie płynów zmiękczających, bowiem te mogą zaburzać właściwości nadane pokrowcowi (np. w zakresie przepuszczalności wilgoci).

Wirowanie

Większość pokrowców można poddać wirowaniu. Chyba, że zalecenia na metce mówią inaczej. Na pewno należy wystrzegać się wirowania w przypadku pokrowców, które są podszyte na stałe warstwą amortyzującej pianki/lateksu – te należy ręcznie odcisnąć z wody i pozostawić do wyschnięcia.

Pranie ręczne

Jeśli pokrowiec nie nosi znamion szczególnego zabrudzenia i nie mieści się do pralki, a zabieg ma polegać na odświeżeniu i wypłukaniu kurzu, można spróbować prania ręcznego. W takiej sytuacji należy zapiąć zamek i namoczyć materac w ciepłej (nie gorącej) wodzie z dodatkiem środka piorącego. Następnie wyprać, ugniatając tkaninę miejsce przy miejscu. Po starannym wypłukaniu, odcisnąć wodę na tyle, na ile to możliwe i wysuszyć.

Suszenie

Pokrowców na materac nie wolno suszyć w temperaturze wyższej, niż dopuszczalna temperatura, wskazana na metce. Jeśli suszarka bębnowa posiada regulację temperatury, można skorzystać z niej do suszenia. Jeśli nie, materac należy rozwiesić i pozostawić do naturalnego wyschnięcia, z dala od źródeł ciepła (grzejników, słońca, etc.). Suszenie może czasem trwać nawet kilka dni, ale trzeba niestety cierpliwie zaczekać.


Trwa wysyłanie


Wysłane, dziękujemy