Pokrowce na materace wymagają prania tak samo, jak każda inna tkanina. Osiada w nich kurz, roztocza i zanieczyszczenia. Nie wymagają wprawdzie czyszczenia tak często, jak na przykład pościel, ale należy je prać przynajmniej 2 razy w roku (lub częściej – w miarę potrzeb).

Proces czyszczenia należy rozpocząć oczywiście od analizy zaleceń producenta. Jeśli na metce znajdują się oznaczenia i wskazania do prania na sucho/prania chemicznego – pokrowiec należy oddać do pralni. Jeśli dopuszczalne jest pranie na mokro, można wykonać je w domu – o ile pokrowiec zmieści się do bębna pralki. Pamiętaj o tym, że w bębnie pralki musi pozostać wolne miejsce aby pranie miało sens. Jeżeli nie pozostawisz tam wolnego miejsca rzeczy będą niedoprane i niewypłukane.

Zmniejsz gabaryty

Pranie pokrowca z dziecięcego materaca nie stwarza problemów, natomiast pokrowce na materace z dużych, podwójnych łóżek dla dorosłych, mogą nie mieścić się w domowej pralce. Zdjęty pokrowiec należy zapiąć i poskładać – tworząc, w miarę możliwości, bardziej zgrabną formę. Można również spróbować zwinąć materac w rulon. W obu przypadkach, nie należy nadmiernie dociskać powierzchni do siebie, to utrudniłoby pranie.

Dobierz temperaturę

Należy oczywiście stosować do zaleceń producenta – nie wolno przekraczać dopuszczalnej temperatury, bowiem pokrowiec mógłby się skurczyć lub zniszczyć. Wybierając program i temperaturę można śmiało wybierać tę najwyższą z dopuszczalnych (jeśli zakres temperatur wynosi np. 40-60 stopni, ustaw pralkę na 60 stopni, im temperatura będzie wyższa, tym skuteczniej zostaną usunięte zanieczyszczenia).

Detergenty

Pokrowce na materace najlepiej prać w środkach do prania białego. Raczej wskazane jest unikanie płynów zmiękczających, bowiem te mogą zaburzać właściwości nadane pokrowcowi (np. w zakresie przepuszczalności wilgoci).

Wirowanie

Większość pokrowców można poddać wirowaniu. Chyba, że zalecenia na metce mówią inaczej. Na pewno należy wystrzegać się wirowania w przypadku pokrowców, które są podszyte na stałe warstwą amortyzującej pianki/lateksu – te należy ręcznie odcisnąć z wody i pozostawić do wyschnięcia.

Pranie ręczne

Jeśli pokrowiec nie nosi znamion szczególnego zabrudzenia i nie mieści się do pralki, a zabieg ma polegać na odświeżeniu i wypłukaniu kurzu, można spróbować prania ręcznego. W takiej sytuacji należy zapiąć zamek i namoczyć materac w ciepłej (nie gorącej) wodzie z dodatkiem środka piorącego. Następnie wyprać, ugniatając tkaninę miejsce przy miejscu. Po starannym wypłukaniu, odcisnąć wodę na tyle, na ile to możliwe i wysuszyć.

Suszenie

Pokrowców na materac nie wolno suszyć w temperaturze wyższej, niż dopuszczalna temperatura, wskazana na metce. Jeśli suszarka bębnowa posiada regulację temperatury, można skorzystać z niej do suszenia. Jeśli nie, materac należy rozwiesić i pozostawić do naturalnego wyschnięcia, z dala od źródeł ciepła (grzejników, słońca, etc.). Suszenie może czasem trwać nawet kilka dni, ale trzeba niestety cierpliwie zaczekać.


Trwa wysyłanie


Wysłane, dziękujemy
Witaj, nasza strona wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.